Techpanel

Açık hava reklamcılar derneği ülkemizdeki ilk tabela tasarımlarını ve üretim elemanlarını bir araya toplayarak, açık hava reklamcılık sektör tarihine müze kazandırmayı planlıyor. Böyle bir müze ile, tarihe ışık tutmayı planlayan ARED, dünyada bu anlamda benzer sanayi müzelerinin olduğu, tarihte ki ilklerden bu yana yapılan tabelalar ile üretim ekipmanlarını toplayarak bir araya getiriyor. ARED'in öncülüğünde yapılması planlanan müze için, Türkiye'nin dört tarafından getirilecek ürünler, ait olduğu sene, ait olduğu firma ve hangi ustanın elinden çıktığı, tabelanın üretildiği malzeme isimleri ve müzeye kimin tarafından bağışlandığını yazan bir künye ile gösterilecek.


New York\'ta yaklaşık otuz otobüsün üzerine uygulanan reklam mesajı, Amerikalı Müslümanların tepki göstermesine neden oluyor. Tutucu bir aktivistin yaptığı, otobüslerin üzerine giydirilen "Aileniz ve içinde yaşadığınız toplum sizi tehdit mi ediyor? İslam\'dan Ayrılıyor musunuz?" içerikli reklamlarla ilgili, orada yaşayan Amerikalı Müslümanların, reklamların İslam\'ın karşıtı olduğunu düşünerek tepki göstermelerine neden oluyor. Stop İslamization of America isimli örgüt lideri Pamela Geller, ilgili web sitesi için, hazırlatılan reklam tanıtımlarının, Müslümanlara sataşma amaçları taşımadıklarını ve bu uygulamanın dini özgürlük bağlamında düşünülmesi gerektiğini söyledi.


Promotürk Anadolu Toplantılarının üçüncüsü Gaziantep Dedeman Otel\'de yapıldı. Özendirme sektöründe geleceğin ve iletişim alanındaki yerinin tartışıldığı toplantıda Ceyda Düvenci sunum yaptı, aynı zamanda derneğin kuruluşunun 15. Yılı gerekçesiyle pasta kesildi.


Son bir yıldır, reklam sektörünü ve internet firmalarını yakından ilgilendirecek bir yasa taslağı üzerinde çalışan Amerikalı hukukçular; yasa taslağının, reklam veren ve reklam yayınlayan kuruluşların ve internet web sitelerinin, ziyaretçiler ile ilgili bilgileri kullanıp reklam amacıyla kullanmaları için gerekli şartları ortaya çıkaracak ve sınırları belirleyecekler. Sosyal site Facebook'un F8 konferansı esnasında yaptığı açıklamalar sonrası, internet kullanıcılarının şüphe ettiği gizlilik olayları, yasa taslağının kanunlaşıp kabul edilmesi halinde Amerika'da bu sorun ortadan kalkacak. Amerikalı hukukçuların üzerinde çalıştığı yasa taslağının maddelerinden bir kaçı aşağıdaki gibidir;


Selçuk Üniversitesi İletişim Fakültesinde, Kırmızı Basında En İyi Reklam Ödülleri Yarışması sonuçlarına göre, dereceye giren reklam afişleri sergilendi. Hürriyet Gazetesinin Reklamcılık Vakfıyla birlikte düzenledikleri sergiye, başarı elde edip dereceye giren 21 reklam eseri sergilendi. Basına verilen reklam tasarımlarında, özendiricilik alanını arttırmak, reklam ajansları ve içinde faaliyet gösteren çalışanlarının, ayrıca reklam veren firmaların başarılarının karşılık bulması için, düzenlenen yarışma, iletişim öğrencilerini de bu alanda faaliyet göstermeye yönelik teşvik etmeyi amaçlıyor.


Başbakan Vekili Bülent Arınç, bu yılın sonunda televizyon yayıncılarından alınan katkı payının kalkacağını söyledi. Bülent Arınç, IAA ve Reklamcılar Derneği, Televizyon Yayıncıları Derneği, Reklam Verenler Derneği, Türkiye Basın Reklam Komisyonu İle Reklamcılar Vakfı temsilcilerinin bulunduğu Türkiye Reklam Konseyi toplantısına katıldı. Türkiye Reklam Konseyi Başkanı Mehmet Ali Yalçındağ bu toplantı esnasında şöyle konuştu; %5 radyo televizyon üst kurulu payı, %5 eğitim katkısı payı adı altında yapılan kesintiler, ekonomik anlamda zaten sıkıntıda olan, yatırımlarını kendi ceplerinden ödemeye çalışan ve bu noktada risk alan reklam sektörünün yatırımcıları için yük olmaktadır. Halbuki entegre olmaya çalıştığımız Avrupa Mevzuatında böyle bir şey yok. Avrupa da yayıncılar gelirlerinden vergi ödemiyorlar, ama karlarından kurumlar vergisini ödüyorlar. Eğitim katkı payı ödemiyorlar. Bu katkı payları sekiz yıllık eğitim başladığı zaman konulmuş, üstünden zaman geçmesine rağmen bu kaldırılmadı. Kaldı.


Eskişehir'de, Radyo Ve Televizyon Üst Kurulu tarafından düzenlenen eğitim semineri; yerel, bölgesel radyo ile televizyon yayıncıları için verilmek üzere başladı. Seminerin iki gün sürmesi beklenmektedir. Bu seminerin açılışında; Vali Ekrem Ballı, RTÜK başkanı Davut Dursun ile birlikte konuşmacılar, çevre illerden oniki ilin radyo ve televizyon çalışanları katıldılar. Vali Ballı, yaptığı konuşmada, Radyo ve televizyonların, yaptıkları yayınların, anayasal zeminde, genel ilke ve temel hak, özgürlükler ile milli güvenlik ve ahlaka uygun kamu hizmet anlayışları çerçevesinde olması gerektiğini belirtti. Ballı, Radyo Televizyon Üst Kurulu'nun görevinin, bunlarla alakalı düzenlemeleri yaparak, tedbir almak olmalıdır. Bu eğitimin, ortak istek ve hedeflerin benimsenmesini sağlayacağını, yerel radyo ve televizyonların, sorunların çözümü için katkı sağlamalarını ve başarılı olmalarını dilediğini ifade etti.


Apple iPhone Amerika\'da 2007\'nin haziran ayında satışa çıkarıldı. Yeni ürün GSM dünyasında taşların yerini değiştirmesine neden oldu. Bu ürünle beraber dokunmatik mobil telefonlarda farklı ve yeni bir dönemin başlaması sağlandı. Apple iPhone, İpod v.b. ürünlerden sonra İpad ta geçtiğimiz aylarda piyasaya sürüldü. Apple 2007\'den bu yana, her sene haziranda yeni bir İphone modelini piyasaya sürmektedir. Bu sene de 7-11 Haziran\'da yapılacak olan WWDC 2010 açılışında Steve Jobs\'un ürünün gene yeni bir modelini gündeme getirmesi bekleniyor.


Yaratıcılık alanlarındaki sermaye birikimlerini yarıyarıya birleştiren RPM Radar ve Ajans Ultra birleşerek Ultrarpm\'e dönüştüler.Türkiye\'nin ünlü reklam ajanslarından olan RPM Radar, yaratıcılık alanında en az kendisi kadar başarılı bulduğu ve prensip olarak, aynı etik değerlerini taşıdığını düşündüğü Ajans Ultra ile birleşerek, Türkiye\'nin önde giden Ajanslar arasında ön sıralarda yer aldı. İrlanda kökenli Robert Paul McMillen, 1980 senesinde Füsun Gençsü ile RPM\'i kurmuştu. Bundan otuz sene önce ise, Faruk Kaplan, Hakkı Mısırlıoğlu Ajans Ultra\'yı öğrencilik zamanlarında kurmuşlardı. Şimdiki zamanlarda birbirlerinin çizgilerini beğenen bu iki ajans, önümüzdeki senelerde, Türkiye reklam sektöründe hızlı gelişmelerin beklendiği dönemde, bu iki ajans yaratıcılık konusunda pek çok firmayı gerilerde bırakmayı hedefliyorlar.

Ara: 4447556,RKLMBeni Ara