Techpanel

Reklam ajansının müşterisi için hazırladığı uçuk ve kaçık fikirlerin her zaman kullanılabilir olmadığı geleneksel medyanın aksine, bu yeni medya çoğumuz için farklı deneyimler içeren bir alan. Dünyanın her yerinden farklı insanlar her gün bilgisayarlarından ve mobil cihazlarından internete bağlanıp, neler olup bittiğine göz gezdiriyorlar. Bütün bu insanlar, müzik dinliyor, televizyon izliyor, gazete okuyor, mesajlaşıyor, alışveriş yapıyor ve işlerini yürütüyorlar. Herkes buradaysa bir reklam ajansının da yeri burası. Sosyal medya anlayışı birçok özelliğinden dolayı yeni olsa da, onu bu kadar cazip kılan asıl şey, devamlı olarak yenilenmesi. Yenilenirken de farklı uygulamalara olanak tanıması. Bu tıpkı her gün bir şeyler keşfeden öğrenme çağındaki çocukların heyecanına benziyor. Uygulamaların sınırının sürekli genişlediği bir evren de, yaratıcılıktan beslenen bir reklam ajansı için gerçekten de çok heyecan verici.


Mavi Jeans Facebook hayran sayfasından düzenlediği yarışmayla 2011 İlkbahar / Yaz Koleksiyonu çekimlerini izleyecek kişileri arıyor. Bir kız ve bir erkek iki şanslı hayran Kıvanç Tatlıtuğ\'un yer alacağı reklam çekimlerine katılacak.


Efes Pilsen'in Tütün ve Alkol Piyasası Düzenleme Kurulu'na sunduğu iki isim 7 Mart tarihine kadar netleşecek. “Anadolu Efes” ve “Efes” olarak sunulan iki isimden birisi ile yola devam edecek olan Efes Pilsen yaz aylarından itibaren Akdeniz'de üç yeni bira markası satmaya başlayacak.


Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ın 2009'da Davos Dünya Ekonomik Forumu'nda yaptığı çıkış ile hafızalara kazınan ‘one minute' cümlesi markalaşıyor. Waybe Group tarafından Almanya'da tescil ettirilen ‘one minute' markası önce Almanya'da market zincirine adını vermişti. Türkiye'de de açılacak olan erkek giyim mağazasına bu ad verildi. Waybe Group, Konak Tekstil ile birlikte erkek giyim ürünleri satacak.


Geçtiğimiz hafta Türkiye ve Çin mağazalarını kapatacağını açıklayan dünyanın en büyük tüketici elektroniği perakendecisi Best Buy'a rakiplerinden hoşçakal ilanı geldi. Best Buy'ın Türkiye'de rekabet ettiği bir diğer yabancı şirket olan Media Markt gazeteye verdiği ilanla, Best Buy'dan satın alınan ürünlere garanti hizmeti vereceği duyurusunu yaptı.


Biraz çelişkili bir ifade gibi görünebilir. Pazarlama faaliyetleri içinde kısmen ya da tamamen yer alabilen bir oluşumun da pazarlanması mümkün müdür? Bir reklam ajansının asıl işi reklamı anlamaktır ve bu pazarlamadan anlamak gereğini de içerir. Farklı sektörlerdeki şirketlerin tanıtımını çeşitli yöntemlerle yaparken sergilediği yöntemler aslında bu pazarlamanın kilit unsurudur. Reklam ajansları kendi pazarlamalarını doğru biçimde yapabildikleri ölçüde, onlarla çalışmak isteyen firmaların da bu işi doğru olarak yapabileceklerine olan güveni artar. Kendi işini doğru tanıyan bir firma, iş ortaklarının da işlerini doğru tanıyacaktır. Bir reklam ajansının kendine has pazarlama tekniklerinin olması onu sektörde görünür ve fark edilir kılar.


İşletmeler için, müşteriler ile iyi ilişkiler kurabilmek önemlidir. Burada amaç satışı ve müşteri memnuniyetini arttırabilmektir. Günümüzde müşteriler ile ilişki kurabilmenin en kolay yollarından biri sosyal medyayı kullanmaktır. Sosyal medyayı etkin olarak kullanmak için bazı seçenekleri şöyle sıralayabiliriz:


Basında yer alan reklamlarda yaratıcı çalışmaları özendirmek, reklam ajanslarının, profesyonellerinin ve reklamverenlerin başarılı çalışmalarını ödüllendirmek ve belgelemek amacıyla verilen Kırmızı Reklam Ödülleri düzenlenen bir törenle sahiplerine teslim edildi. Ödül Töreni\'nde Sertab Erener de bugüne kadar hazırladığı reklam jingleları ile sahne aldı. Kırmızı Ödülleri\'nde 7 yıl içinde 10 bine yakın reklam yer aldı ve Reklamcılık Vakfı\'na katılım bedellerinden elde edilen kaynaktan genç reklamcıların eğitiminde kullanılmak üzere yaklaşık 200 bin TL bağış yapıldı.


Geçtiğimiz yıllarda Formula 1, Fashion Week, Volvo Ocean Race ve Rugby World Cup gibi birçok önemli organizasyonun taşımacılığını üstlenen DHL, 2011 yılında da Leipzip Gewandhaus Orkestrası'nın enstrümanlarını taşıma görevini üstlendi. DHL orkestranın Asya ve Avrupa'da gerçekleştireceği turnelerde 100'den fazla müzik aletini taşıyacak. Milyonlarca Euro değer biçilen bu enstrümanların her biri eşsiz ve aynı zamanda da hassas bir yapıya sahipler.


TechCrunch adlı haber sitesinde yer alan bilgiye göre 10 yaş ve altı çocukların kullanabilmesi için tasarlanan Togerherville isimli sosyal ağ ünlü sinema yapım şirketi Walt Disney tarafından satın alındı. Site hizmet sözleşmesine de ‘Walt Disney İnternet Grubu\'nun internet sitesine hoşgeldiniz\' cümlesi yerleştirildi.


Pazarlama profesyonellerinin çoğu sosyal medya başta olmak üzere yeni iletişim anlayışına hakimler. Bunların önemli bir çoğunluğu bu medyaları inceliyor ve çalışmalarının içerisine hızlı bir şekilde entegre edebiliyorlar. Bu noktada pazarlamanın kilit noktalarında duran çalışmalarıyla reklam ajansları yeni medyaları tanımak zorunda. Sosyal medyanın başını çektiği yeni iletişim anlayışı etkileşime dayalı ve kullanıcıların birbirleriyle fikir alışverişi yaparken sınırlamalara gitmedikleri bir işleyişe sahip. Sürekli güncellenen ve yenilenen bu alanda da bir reklam ajansına düşen görev, mevcut ya da potansiyel müşterilerinin kendilerine bu alandaki çalışmalar ile ilgili olarak sorabilecekleri olası sorulara cevap verecek kadar alana hakim olmak.


Aktörlerin oynadığı reklamların umutsuz ya da niteliksiz olacağına dair kalıcı bir algı var. Aslında ikisi de mutlaka doğrudur diye bir şey yok. 1970\'den bu yana akademi ödüllerini kazananların hepsine baktığımızda, bunların salt çoğunluğunun kariyerinde bir reklam filmi olduğunu görürsünüz. Bazıları kariyerleri sağlamlaştığında reklamlarda rol almayı bırakırken, bazıları da doruk noktasına ulaştıktan sonra bile reklamlarda oynamaya devam ediyor.

Ara: 4447556,RKLMBeni Ara