Techpanel

Herhangi bir firma reklam yapmaya belirlenmiş amaçları doğrultusunda karar verir. Bu amaçları birçok şekilde tanımlamak da mümkündür. Firmalar prestij kazanmak, kurumsal imaj oluşturmak, pekiştirmek ya da değiştirmek, mal ya da hizmet satışlarında artış sağlamak, sektörde yer alan diğer firmalarla rekabette avantaj elde etmek, rekabette üstünlük sağlamak, karşılaştığı sorunlarla ilgili olarak açıklama yapmak, duyarlılıklarını aktarmak ya da sosyal sorumluluk kapsamında reklam yapma kararını alabilirler. Firmalar bu amaçlardan birine ya da birkaçına ulaşmak amacıyla reklam yapmaya karar verebilirler. Bu doğrultuda da, reklam ajanslarının deneyimlerinden faydalanmak üzere bu kurumlara başvururlar. Firmalar, bir reklam ajansına başvurduklarında belirli beklentilerinin karşılanmasını ve öncelikli olarak da bu kuruluşların pazarlama alanındaki deneyimlerinden yararlanmayı hedeflerler. Çeşitli pazarlama teknikleri, tüketici eğilimleri, sorunlara getirilen çözümler gibi uzmanlığın yanında firmalar açısından reklam ajansının mecraları iyi tanıması da önemlidir. Son dönemde giderek yaygınlaşan ve sosyal medya ve internet konusunda uzmanlaşmış ajans anlayışı buna örnek olarak verilebilir.


Western Union, kuruluşunun 160. Yılına yönelik olarak hazırladığı www.westernunionworld.com/yourworld uygulamasıyla, Facebook kullanıcılarını ne kadar çok bağlantısı olduğunu bulmaya davet ediyor. Bu eğlenceli uygulama sayesinde en fazla ülkeden arkadaşa sahip olan kişiler de tespit ediliyor.


İş dünyasının en prestijli ödüllerinden “International Business Awards”dan Finansbank'a beş ödül geldi. Finansbank, kart aidatı olmayan kredi kartı Fix Card ile “Ürün Bazlı Pazarlama Kampanyası” ve ”Finansal Servisler Reklam Kampanyası” kategorilerinde Stevie Ödülü kazandı. Finansbank çalışanlarına özel sosyal kulübü FinClub web sitesi ve eğitim portalı Fİnarmoni ile Distinguished Honoree ödülü kazanan bankanın “Finansbank'ı Geleceğe Taşımak” adlı animasyon videosuyla da onur ödülünün sahibi oldu.


28, 29 ve 30 Kasım tarihlerinde gerçekleşecek olan Avrupa'nın en yaratıcı reklamlarının belirleneceği Eurobest Reklam Festivali'ne kayıtlar başladı. 3 gün sürecek olan etkinlik Lizbon'daki ikonik Sao Jorge Sinema Salonu'nda gerçekleştirilecek. 30 Kasım gecesi tarihi Sao Luiz Tiyatrosu'nda Eurobest Ödül Töreni ve After Party gerçekleştirilecek.


Şölen Çikolata, Lobby Halkla İlişkiler ile iletişim danışmanlığı hizmeti alma konusunda anlaştı. Lobby Halkla İlişkiler, Şölen Çikolata'ya kurumsal iletişim ve medya iletişimi yanı sıra, etkinlik yönetimi ve pazarlama iletişimi alanlarında da hizmet verecek.


Facebook'ta sık sık yer alan “profilinize kim baktı?” uygulaması tarayıcılar için geliştirilen WhoIsLive eklentisiyle mümkün hale geldi. WhoIsLive kullanan kişiler, aynı anda web sayfasını görüntüleyen diğer kişiler de görebiliyorlar. Eklenti Facebook profil ziyaretçilerinin de öğrenilmesine olanak sağlıyor. Eklentiyi kullanan profil ziyaretçileri, Facebook sayfasının sol tarafından yer alan eklentiye ait bölümü görebiliyorlar.


David Beckham ve H&M uzun vadeli işbirlikleri kapsamında, milyonlarca Beckham hayranına ulaşmak amacıyla bir iç giyim koleksiyonu çıkartmaya hazırlanıyor. İşbirliği sayesinde Beckham uzun süredir beklenen David Beckham İç Giyim Koleksiyonu'nu üretme ve H&M'in dünya genelinde 40 ülkede yer alan 1800 mağazasında satma olanağına ulaşacak. Mevsimsel olarak sergilenecek olan koleksiyon işbirliğinin anlamlı bir başlangıcını oluşturuyor. Koleksiyon ilk kez 2 Şubat 2012'de Sevgililer Günü kampanyasına özel olarak satışa sunulacak.


Geçtiğimiz hafta Larry Page tarafından yapılan açıklamada, 10 milyon kullanıcıya ulaştığı belirtilen Google+'nın 20 milyon kullanıcı sayısına ulaştığı açıklandı. ComScore'dan gelen 20 milyon üyeye ulaşıldığı bilgisi ardından Larry Page konuyla ilgili bir resmi açıklama yapmadı ancak istatistiklere bakıldığında Google+ projesi bugüne kadar dijital dünyada en hızlı yayılan ağ konumunda.


90'lardan bu yana hayatımızda olan e-postalar, farklı platformlar kullanmaya başlayan yeni kuşak tarafından terk ediliyor. Fransız ekonomi gazetesi La Tribune'un yaptığı araştırmaya göre, e postaların çocuk ve gençlerin ilgisini çekmeme nedeni spam, virüs, trojan gibi sorunlar nedeniyle yönetimlerinin imkansız denecek kadar zorlaşması.


Interbrand tarafından yapılan Best Global Green Brands (En iyi global yeşil markalar) adını taşıyan araştırma sonucunda, Toyota dünyanın en yeşil global markası olarak ilk sırada yer aldı. ABD, Almanya, Brezilya, Çin, Fransa, Hindistan, İngiltere, İspanya, İtalya, Japonya pazarlarını kapsayan araştırmada, markaların tüketicilerle oluşturduğu sürdürülebilirlik algısına bakıldı. Dünyanın 10 büyük pazarında en yeşil marka olarak Toyota algılanıyor. Bu algının en önemli sebeplerinden birisi, markanın 2010 yılında elektrikli otomobil üreticisi Tesla ile yaptığı anlaşma. Bu anlaşma ile markanın çevre duyarlılığı konusundaki saygınlığını arttırmış.


Ege İhracatçı Birlikleri Moda Tasarım Yarışması'nın moda dünyasına kazandırdığı Emre Erdemoğlu, dünya genelinde davet alan en iyi 6 tasarımcıdan biri olarak 3 Ağustos tarihinde İtalya'nın Catania kentinde düzenlenecek olan “SIKANIE CREATIVA” Moda Haftası'nda defile düzenleyecek. Erdemoğlu İtalya'dan 3. kez davet aldığını ve oradaki tek Türk olmakla guru duyduğunu belirtti.


Reklamcılık ve pazarlama iletişimi alanında en etkili çalışmaların belirlendiği AME Reklam ve Pazarlama Etki Ödülleri başvuruları başladı. 1994'ten bu yana düzenlenen ödüllerde geçtiğimiz yıl DDB Stockholm tarafından Volkswagen Blue Mountain Technologies için hazırlanan “The Fun Theory” çalışması büyük ödülün sahibi olmuştu.


Zenith Optimedia'nın açıkladığı son veriler ortaya koyuyor ki, reklam harcamaları gelişmekte olan pazarlarda hızlı bir büyüme gösteriyor. Verilere göre bu büyüme 2013 yılına kadar devam edecek. Halen dünyanın en büyük 10 reklam pazarı içinde gelişmekte olan iki ülke yer alıyor. 2013'e kadar, bu iki ülke olan Çin ve Brezilya'ya, halen 13. sırada bulunan Rusya'nın da eklenmesi bekleniyor.

Ara: 4447556,RKLMBeni Ara