Techpanel

ABD'nin California Eyaleti'nde küresel bilişim şirketlerinin toplandığı ve Silikon Vadisi olarak bilinen bölgede şirketler arasında mevcut birçok dava sürüyor. Teknolojinin gelişimi beraberinde yeni ürünler kadar, şirketler tarafından açılan farklı patent davalarını da getiriyor. Bu davalarda en çok taraf olan şirketler Apple, Google, Microsoft, LG, Sony gibi dünya devleri. Sön dönemde en çok davalık olan şirket Apple, Google Microsoft tarafından bazı fonksiyonları kopyalamakla suçlanıyor. Bunun yanında özellikle küçük şirketler dünya devlerinin patentlerini izinsiz kullandıkları suçlamasıyla mahkemelere başvuruyor.


World Finance Magazine tarafından şirketlerin 2000-2010 yılları arasındaki performanslarına göre belirlenen “10 Yılın Şirketleri” arasında Turkcell de yer alarak ödül almaya hak kazandı. Bu yıl ilk defa verilen “10 Yılın Şirketleri Ödülleri”nde (Company of The Decade Awards) Turkcell'in yanında ABD'li Apple, Finlandiyalı Nokia, Alman Deutsche Bank gibi dünya devleri de yer aldı. Ödüller şirketlerin itibar, performans ve müşteri hizmetleri konusunda mükemmellik gibi kriterler göz önünde bulundurularak belirlendi.


Günde ortalama 150 makale yayınlayan The Independent Android, iPhone ve Blackberry için geliştirilen ücretsiz akıllı telefon uygulamasını tanıttı. Uygulama ile gündeme dair haber ve analizler mobil cihazlarda görüntülenebiliyor. Uygulama ayrıca yeni haberleri de anında gösterebilme özelliğine sahip.


Genel Yayın Yönetmenliğini Emre Şen'in, şef editörlüğünü de otomotiv dünyasının tanınan isimlerinden Okan Altan'ın üstlendiği Mobility Channel MC TV çatısı altında yayına başladı.


Google dün başlattığı uygulama ile arama sonuçlarına Facebook “like” butonu gibi bir “artı 1” butonu ekledi. Kullanıclılar “Artı 1” özelliğini kullanarak arama sonuçlarını beğenip beğenmediklerini gösterebilecek ve Gchat, Gmail, Google Reader, Buzz ve Tweeter gibi platformlarda paylaşabilecekler. Google arama mühendislerinden Matt Cutts uygulama ile oyları algoritmalara entegre ederek, arama motorunu geliştirmeyi hedeflediklerini söylüyor. Cutts açıklamasında şu anda Facebook bağlantılarını sisteme ekleme planlarının olmadığını da belirtiyor.


23 Mart tarihinde hayatını kaybeden ünlü yıldız Elizabeth Taylor bir dönem reklamlarında yer aldığı Unilever'in sabun markası Lux tarafından unutulmadı. Marka,'menekşe gözler' anısına JWT ajansı tarafından hazırlananbir reklam filmi yayınladı. Lux Sabunları'nın ilham kaynağının Taylor olduğunu vurgulayan reklamda ünlü oyuncunun 1947 ve 1956'da yer aldığı Lux reklamlarındaki fotoğraflarının yanında, hafızalara kazınmış olan görüntüleri de kullanılıyor.


Shell 15 Ekim tarihinde dünyanın farklı ülkelerinde gerçekleştireceği bir deneme ile Guinness Rekorlar Kitabı'na girmeye hazırlanıyor. “30 Dakikalık dünyanın en kalabalık yakıt tasarrufu eğitimi' organizasyonu trafiğe kapalı mekanlarda aynı anda 10 ülkede birden gerçekleştirilecek. 30 dakikalık eğitimin ilk 20 dakikasında katılımcılar interaktif olarak yakıt tasarrufuna dair teorik eğitim alacak, son 10 dakikada da kısa bir testten geçirilecekler. 15 Ekim saat 12:00'da başlayacak olan eğitim, saat 12:30'da aynı anda korna çalınarak sona erecek. Shell & Turcas Petrol Pazarlama Müdürü Pınar Mavituna rekor denemesi için Kadıköy ya da Taksim gibi kalabalık bölgelerden birinin seçileceğini ve bu anlık eğitimin Shell FuelSave Tasarruf Yakıtları Marka Elçisi Burcu Esmersoy ile birlikte verileceğini söyledi.


24. Ipsos ASI Reklam Ödülleri geçtiğimiz hafta Paris'te gerçekleşen bir gece ile sahiplerine teslim edildi. Televizyon ve açıkhavanın yanında gençlere yönelik olan kampanya dalında da FMCG sektörünün en başarılı çalışmalarının açıklandığı gecede, 2010 Televizyon Büyük Ödülü Fred & Farid reklam ajansının hazırladığı “Orangina” Kampanyasının oldu. 2010 Outdoor Büyük Ödülü ise McDonald's için hazırladığı “Olduğunuz Gibi Gelin” kampanyasıyla BETC EURO RSGC'ye gitti.


Türk Hava Yolları bu yıl üçüncüsü düzenlenecek olan Avrupa Bayanlar Golf Turnuvası'nın (LET) Türkiye ayağının ikinci kez ana sponsoru oldu. National Golf Club tarafından düzenlenen yarışma Avusturya, Yeni Zelanda, İspanya, Fas, İngiltere, Fransa, Portekiz ve Çin gibi birçok farklı ülkede düzenleniyor ve dünyanın en prestijli golf turnuvaları arasında gösteriliyor.


AkzoNobel grubunun parçası olan Marshall Boya'nın 1 Temmuz 2010 tarihinde Türkiye'ye taşıdığı “Renklendir Hayatı – Let's Color” kampanyası TED Organizasyonu tarafından yaymaya değer fikirler arasına seçildi. Renk Hareketi Türkiye'nin her yerine Marshall Boya ile ulaşarak küresel kampanyaya da önemli katkı sağladı. Renk Hareketi dünya çapında bir girişim olarak insanlara birazcık boya ile hayatı renklendirmeleri için ilham vermeyi amaçlayan bir kampanya.


Reklamcılar Derneği Başkanı Aytül Özkan Anadolu Ajansına bir açıklama yaparak büyümeyle kapatılan 2010 yılında medya yatırımlarının 3,6 milyara, toplam reklam yatırımlarının da 4,8 milyar liraya ulaştığını açıkladı. Özkan medya ajansları tarafından bu büyümenin reel ya da fiyat artışına bağlı olma oranının tartışılıyor olmasına rağmen 2008 yılı sonundaki krizin yarattığı zararların önemli ölçüde telafi edildiğini de söyledi.

Ara: 4447556,RKLMBeni Ara