Techpanel

Belediyeler tarafından ilan, reklam ve çevre temizlik vergisi işlemlerinde mükelleflerce beyan edilen hususların teyidi, mükelleflerden belge istenmeden ilgili kurum ve kuruluşlardan yapılabilecek. Resmi Gazete'de yayınlanmasının ardından yürürlüğe giren Tebliğ'de; ilan, reklam ve çevre temizlik vergisi mükelleflerinden beyanname ve bildirim dışında kimlik fotokopisi, kira kontratı, vergi dairelerince düzenlenen yoklama fişi, vergi levhası, Ticaret Sicil Gazetesi veya başkaca bir belge talep edilmeyecek.


Yahoo, Facebook'ta yer alan reklam alanlarının kendilerinden kopyalandığı gerekçesiyle patent davası açmaya hazırlanıyor. Yahoo, iddiasında kendilerine ait olan gizlilik denetimleri, mekanizma teknikleri, haber beslemeleri ve mesajlaşma hizmeti patentlerinin Facebook tarafından kullanıldığını ileri sürüyor.


Royal Halı Genel Müdürlük görevine, yine aynı şirkette genel müdür yardımcılığı yapan Aydoğan Yıldır atandı. Naksan Holding'e ait olan Royal Halı, bu atamayla yönetim kadrosunu biraz daha güçlendirmiş oldu.


Azınlık statüsündeki cemaatler tarafından çıkarılan gazetelere resmi reklam yayınlama izni verildi. Basın İlan Kurumu Teşkilini Dair Kanun Uyarınca Yayınlanacak İlan ve reklamlar ile Bunları yayınlayacak Mevkuteler Hakkındaki Genel Kurul Kararı'nın bazı maddelerinin değiştirilmesi ilişkin Genel Kurul Kararı Resmi Gazete'de yayınlandı. Böylece Lozan Anlaşması'na göre “Azınlık” kabul edilen cemaatlerin mensupları tarafından çıkarılan gazetelerde yazılı izin alınarak resmi reklam yayınlanabilecek.


Türkiye'nin 2011 yılında 406 bin ton makarna ihraç ettiği açıkladı. Türkiye Makarna Sanayicileri Derneği Yönetim Kurulu Başkanı Murat Bozkurt, bu rakamın Türkiye tarihinde bir rekor olduğunu söyledi. Bozkurt, toplam üretimin 851 bin ton olduğunu, bunun neredeyse yarısının 40 farklı ülkeye ihraç edildiğini belirtti. Bozkurt, Amerika'ya Türk makarnasının sıfır vergiyle girebilmesi için çalışma içinde olduklarını, kotaları da artırmak istediklerini söyledi.


Google, ilginç bir yarışmaya imza atıyor. Kendi uygulaması olan Google Crome tarayıcısının güvenlik duvarını yıkana 1 milyon dolar ödül vereceğini açıkladı. Google, önümüzdeki hafta düzenlenecek Pwn2Own siber korsanlık yarışmasında korsanlara, Chrome tarayıcısına verdikleri zarara göre 60, 40 ve 20 bin dolar vaad ediyor.


TBWA İstanbul ses getiren bir işe daha imza attı. Ajans, oyuncu-komedyen Ata Demirer'i Avea reklamlarında oynattı. Reklamda “Avea Çalışıyor” sloganı ön plana çıkarken, Demirer karşımıza dört farklı karakterle çıkıyor. Temizlik görevlisi, Vinç operatörü, güvenlik görevlisi ve çaycı rolüne giren Ata Demirer, tanıtım filmine esprili bir hava katıyor.


Blackberry'nin merakla beklenen yeni modeli BlackBerry Curve 9380'in Türkiye'de satışları başladı. 22 Şubat'tan itibaren Avea iletişim merkezleri ve satış noktalarında satılmaya başlanacak olan Blackberry Curve 9380, tam dokunmatik özelliğiyle dikkat çekiyor. Akıllı telefon kampanyası adı altında satışa sunulan telefon için, Avea Satıştan Sorumlu Genel Müdür Yardımcısı Ali Yılmaz; “BlackBerry Curve 9380'i etkili bir kampanya ile kullanıcılarımıza sunmaktan büyük mutluluk duyuyoruz. Bu kampanya özellikle 24 ay sınırsız BlackBerry Internet Servisi ve 4 GB İnternet paketiyle, her zaman her yerde online olmak isteyen Avealıların ilgisini çekeceğini düşünüyoruz” dedi.


Geride bıraktığımız yılda Turkcell Grup gelirleri, ortaklık ve artan mobil internet gelirleriyle bir önceki yıla göre % 4 oranında büyüyerek, 9,37 milyar TL oldu. Yaptığı kampanyalar ve müşteri memnuniyeti politikaları sayesinde, müşteri sayısını da arttıran Turkcell; 2011 yılında 1,1 milyon olan abone alımı ile toplam müşteri sayısını da 34,5 milyona yükseltti. 2012 yılı içinde de yatırımlarına devam edecek olan Turkcell, 2000 yeni istihdam ve 1,7 milyar TL yatırım yapmayı hedefliyor.


Bu yıl Antalya'da üçüncüsü düzenlenecek olan Pazarlama iletişimi kongresi; İzmir'den başlayarak, Bursa'da şimdi de Antalya'da devam ediyor. Çırakları ustalarla buluşturmayı hedefleyen kongre; 1-2 Mart 2012 Tarihleri arasında yapılacak. Anadolu'da; marka, şehir ve reklamcılığın ne olduğunu ve bundan sonra nasıl olacağını irdeleyecek olan kongreye, Sektörün önde gelen reklamcılarından, iletişim uzmanlarına ve iletişim fakültesi öğrencilerine kadar birçok misafir konuk olacak. 12 ilin reklamcılar derneği başkanlarının yanı sıra öncü kuruluşların iletişim uzmanları da konuşmacılar arasında yer alacak. Programın amacı; yeni nesil reklamcılarla, sektörün önde gelen isimlerini buluşturmak ve Anadolu'da reklamcılığın önümüzdeki 5 yıl boyunca nasıl şekilleneceğini konuşmak için hazırlandı.


Mobil telefon tarayıcısı olarak ismini duyuran Opera, iki büyük şirketi satın alarak kendisini büyütmeye devam ediyor. 2010 yılının Ocak ayında AdMarvel şirketini satın alan Opera, daha da büyümeyi hedefleyerek; iki mobil reklam şirketini daha bünyesine kattı. Bu şirketler biri Amerika'nın mobil pazarına oldukça hakim olan Mobile Theory, diğeri ise; Avrupa mobil reklam pazarının Londra merkezli hakimi 4th Screen Advertising oldu. 2011 verilerine göre Opera; 160 milyondan fazla aylık kullanıcıyı ağırlarken, 100 milyardan fazla sayfa görüntüleme sayısının da sahibi oldu.


Araştırma şirketi comScore tarafından yapılan araştırmaya göre; akıllı telefon en çok Birleşik Krallık ve İspanya'da kullanılırken, onları Kanada takip ediyor. 2011 yılına ait yapılan araştımanın sonucuna göre; en çok tercih edilen akıllı telefon markası ise; iPhone oldu. Avrupa'da 2 modeli, Amerika'da 3 modeli ile satışta olan iPhone, en çok satılan akıllı telefon olma unvanı ile 2011 yılının zirvesine yerleşmiş görünüyor. iPhone'un en sıkı rakibi olarak gösterilen Samsung; Avrupa ülkelerinde tercih edilirken, Amerika'da sıralamaya bile giremedi. Bu araştırmadan çıkan sonuca göre; Apple, Pazarın lideri olduğunu kanıtlamış oldu.


Dünyanın en büyük gıda ve gıda teknolojileri fuarı "Gulfood"a 160 farklı ülkeden 380 firma katıldı. Dubai\'de gerçekleşen fuara yaklaşık 63 bin profesyonel katıldığı belirtildi. Türkiye'nin su ve maden suyu pazarının önemli ismi olan Sırma Grup'ta fuarın katılımcıları arasındaydı. 35 ülkeye yaptığı ihracatla, uluslararası pazarın içinde olan Sırma Grup, portföyüne yeni ülkeler eklemeye hazırlanıyor. Gulfood fuarı ile 160 ülkenin büyük markalarıyla, aynı anda yeni ürünlerini tanıtan Sırma Grup, dünya devleri ile buluştu.


Almanya'nın 550 bin tirajlı, en çok okunan gazetelerinden biri olan Die Zeit'in haberine göre; Alman Lufthansa hava yolu şirketinin Türk Hava Yolları\'nın kalitesine yetişemediğini yazdı. THY'nin uluslararası büyümesine dikkat çeken gazete, artan yolcu sayısı ve sürekli açılan yeni hatlarıyla, başarıya giden Türk Hava Yolları'na ekonomi köşesinde, tam sayfa ayırdı.

Ara: 4447556,RKLMBeni Ara