Techpanel

Türk Telekom yetkileri bir toplantı yaparak yeni çalışmaları genişbant internet hizmetini anlattı. Türk Telekom yetkilileri, tüm şehirleri birleştiren 150.600 km uzunluğunda dev bir fiber altyapı oluşturduklarını, 81 ilde fiber dönüşümü gerçekleştirerek tüm Türkiye'yi gerçek ve yaygın fiber teknolojisiyle tanıştıracaklarını belirtti.


Antalya\'nın önemli ihracat ürünlerinden biri olan domates için reklam atağı başladı. Domatesin tanıtımı için yeni bir organizasyon grubu oluşturacak olan Antalya Ticaret ve Sanayi Odası (ATSO), içinde megastar Tarkan\'ın oynayacağı reklam filmleri hazırlamayı planlıyor. ATSO Başkanı Çetin Osman Budak, domates reklamlarının yurt dışında ses getirmesini sağlayabilmek için Tarkan\'la çalışmayı hedeflediklerini belirtti. Tarkan\'ın daha önce oynadığı Narenciye Tanıtım Grubu için hazırlanan reklam filmleri özellikle Rusya\'da büyük yankı uyandırmıştı.  


Nisan 2012 tarihi itibariyle 10. yaşını kutlayacak olan aylık ekonomi dergisi Turkishtime'ın yayın yönetmeni değişti. Derginin genel yayın yönetmenliğine kendi alanında tecrübeli isimlerden Volkan Akı getirildi. 20 yıllık basın tecrübesi olan yeni Genel Yayın Yönetmeni Akı, daha önce Capital Dergisi Yayın Yönetmenliği ve Akşam Gazetesi Yayın Koordinatörlüğü görevlerinde bulunmuştu.


Aslında bu konuyla ilgili belirlenmiş veya maddelenmiş herhangi bir kural bulunmuyor. Fakat reklamcılıkla birlikte bugüne kadar gerek firmaların gerekse şahısların uyguladıkları faaliyetler bulunuyor. Pazarlama faaliyetleri içinde en çok reklamcılık kullanılır hale geldi. Tüketiciyle iletişime geçirerek, ürünün pazarlanabileceği her türlü fikir aslında bir pazarlama fikridir. Bugüne kadar ne kadar uygulandığı çok ta önemli değildir. Burada aranması gereken temel özellik, uygulanan fikrin üretilen ürünü tüketiciye ne derece doğru ve faydalı bir şekilde ulaştırabildiğidir. Bugün televizyon, radyo, gazeteler, açık hava reklam araçları pazarlama aracı olarak kullanılıyor. Son zamanlarda bilgisayarların vasıtasıyla geliştirilen dünya çapındaki internet ağı da aynı amaçla yoğun olarak kullanılıyor.Bunların dışında firmaların veya pazarlamacıların kendi çevrelerinde ürünlerin satışlarıyla ilgili faaliyetleri, anlattıkları, gösterdikleri her şey pazarlama fikirlerini oluşturuyor. Firmalar açısından değerlendirdiğimizde kullanılan pazarlama teknikleri, genel anlamda aynı olabiliyor. Yani görsel veya basılı medya kullanımı, internet kullanımı olabiliyor. Bunların dışında açık hava reklamlarını kullanarak pazarlama faaliyetlerini sürdürebiliyor. Viral reklamlar, gerilla reklam tipleri de yeni pazarlama fikirleri olarak gündeme giriyor. Fakat pazarlamacılar açısından değerlendirdiğimizde, bu fikirlerin durumu biraz daha özgün olarak ortaya çıkıyor.Pazarlamacı, satışını yapacağı ürünle ilgili yöntemi bugüne kadar kullanılan yöntemlerden daha farklı olarak belirleyebiliyor. Seçmiş olduğu bölgede diğer bir ifadeyle seçmiş olduğu işle ilgili olarak başarılı olabileceğini düşündüğü kendi yöntemlerini kullanabiliyor. Aslında bunu bazı firmalar da yapabiliyor. Yani alışılagelmiş yöntemlerin dışına çıkarak müşterisinin ilgisini çekebileceğini düşündüğü yepyeni fikirlerle pazarlama yapabiliyor. Bunu yapabilen firma veya işletme sayısı oldukça az görünüyor olsa da çok ta ilginç ve dikkat çekici fikirlerin ortaya çıktığı bilinen bir gerçek. Pazarlama fikirleri, etik kurallar doğrultusunda olduğu sürece istedikleri kadar farklı, dikkat çekici olabiliyor.  


Dijital çağın en hareketli ve renkli mecraları sosyal ağlar hızla büyüyen kullanıcı sayısıyla rekora koşuyor. Facebook ve Twitter adıyla bildiğimiz sosyal ağlar toplamda 1 milyar kullanıcı sayısına ulaştı.Asıl ilginç olan detay ise; 2.1 milyarlık kullanıcı sayısı olan internet, 2.4 milyarlık sosyal medya kullanıcısı olması. İnternet kullanıcı sayısını aşan sosyal medya kullanıcı sayısı, kendini aşmış durumda. Bu durum bir kullanıcının birden fazla hesap açmasıyla açıklanıyor.Türkiye, 32 milyon kullanıcı sayısı ile Facebook\'un %4\'lük dilimine girmiş durumda. 


Arama motoru devi Google, yaptığı yeniliklerle her geçen gün hızla ilerlemeye devam ediyor. Artık sadece arama motoru olarak değil, sosyal bir arama motoru olma yönündeki faaliyetlerine hız kazandıran Google, artık aramalarda, sosyal ağlarda beğenilen bağlantılara öncelik verecek. Tabi bu durum Arama Motoru Optimizasyonu teknikleri ile yapılan reklam faaliyetlerini de etkileyecek.


İnternet devi Google, kullanıcılarına sağladığı birçok hizmet ile biliniyor. Şimdilerde ise Google kendi bünyesinde büyük bir yeniliğe giderek, kullanıcılarına daha rahat ve kolay hizmet sunabilmenin peşinde.1 Mart 2012'den itibaren yürürlüğe girecek bu değişimin temel mantığı; Picasa, Gmail, Google+ gibi birçok Google hizmetlerinin kullanım kuralını tek bir ilkede toplayarak, kullanıcılarının işini kolaylaştıracak.Google\'ın gizlilik konularından sorumlu yetkilisi Alma Whitten, "Yeniliklerin özeti olarak, şöyle diyebiliriz: Size, tüm ürünlerimizin tek kullanıcısı gibi davranacağız" diye konuştu. 


Fransa Senatosu'nun kabul ettiği ‘sözde Ermeni Soykırımı', yasalaştığından beri Fransa'ya tepkiler bitmiyor. Sosyal medya üzerinden başlayan tepkiler çığ gibi büyümeye devam ederken, sosyal paylaşım sitesi twitter'da da kullanıcılardan oldukça sert eleştiriler geldi.


 “Facebook for world leaders” yani Türkçe karşılığı ile “Dünya Liderleri İçin Facebook” adıyla açılan internet sitesi, dünyanın en zengin adamlarını bünyesinde toplamayı hedefliyor.

Ara: 4447556,RKLMBeni Ara