Yandex Connect Nedir?

Yandex Connect, Google Apps benzeri bir B2B hizmetidir. Diğer bir ifade ile Web sitenizi internet üzerinde bir sunucu alanında barındırmak için Rus arama motoru Yandex tarafından sağlanan bir hosting servisidir. Yandex çatısı altında birçok işbirliği ve iletişim için (tercihe bağlı) kullanabileceğiniz Yandex Connect platformu; Connect, Yandex.Mail, Disk ve Takvim gibi standart servisler yanında Wiki, Tracker, Formlar ve Sohbetler gibi yeni servisler de sunuyor.

Yandex Connect Kullanmak Ücretsiz mi? Yandex Connect Avantajlı mı?

Yandex Connect şu an ücretsiz… Google’da ilk dönemlerde Google Apps hizmetini ücretsiz olarak sunmuştu fakat şu an yeni kullanıcıların bir miktar ücret ödemeleri gerekiyor. Yandex de yeterli miktarda portföy oluşturduktan sonra muhtemelen Google ile benzer yol izleyerek ücretli bir hizmet olarak devam edecektir. Bu durumda Yandex Connect önemli bir avantaj yakalamış gibi görünüyor.

Yandex Connect kurulumu yapmak için mevcut hosting paketinizin mail hizmetini Yandex’e aktarmanız gerekiyor. Barındırdığınız bir web sitesi yoksa nameserverları Yandex’e devredebilirsiniz. Sonraki adımda ayarlar, Yandex Connect üzerinden kolaylıkla tamamlanır. Barındırdığınız bir site var ise öncelikle Yandex’e bir doğrulama dosyası yükleyerek sitenin site ait olduğunu doğrulamanız gerekiyor. Bunu yaptığınızda MX sunucu ayarlarından Cpanel veya Plesk Panel üzerinden Yandex’e mail hizmetini yönlendirmelisiniz. Mail adreslerini kurmak için Yandex Connect’e giriş yaparak yönetici araçlarından domaininizi seçip mail adresleri oluşturabilirsiniz.

Google gibi Yandex de ücretsiz e-posta, canlı trafik haritaları, müzik, videolar, fotoğraf depolama ve çok daha fazlasını sunar. Bu özelliklerin birçoğu, Google’ın kullandığı popüler ürünlerdir. Google, kullanıcıları diğer Google alternatiflerine yönlendirmek için Hotmail, Mapquest ve hatta Dropbox gibi daha zayıf ürünlerden vazgeçti. Rusya’da, Yandex sürümleri daha iyi olmasa da karşılaştırılabilir olduğundan Google bu fırsata sahip olmayacak.

Elbette Google ve Yandex arasındaki rekabet kullanıcılara büyük avantajlar yaratıyor. Her iki teknoloji hizmetleri platformu sürekli iyileştirmeler yaparak daha fazla kullanım yaratmanın yollarını arıyor. Bazı kaynaklarda Yandex pazar payı % 50'nin üzerinde ve çoğu kullanıcı Yandex’in Google'dan daha popüler olduğunu kabul ediyor. Yandex, Rusya dışında bulunmayan piyasa gerçekliklerine ve Google’a rağmen büyümeye devam edecek gibi görünüyor.

Arşiv