Windows 10 Meet Now

Microsoft’un Zoom platformuna rakip olacak yeni Meet Now projesi üzerinde çalıştığı ortaya çıktı. Build 20211 ile görev şubuğuna eklenecek olan özellikle birlikte tüm kullanıcılar, herhangi bir ihtiyaç duymadan toplantılara kolayca katılabilecekler.

Koronavirüs pandemisinin ardından insanların evlerine hapsolmasıyla birlikte çevrimiçi video konferans uygulamalarına olan ilgi sürekli artıyor. Bu süreçte Zoom uygulaması, kullanıcı sayısını katlayarak popüler çevrimiçi konferans uygulamalarından biri oldu. Fakat Microsoft’un Zoom’un sonunu getirebilecek bir özellik üzerinde çalışması gündemi karıştırdı.

Microsoft’un Windows 10 işletim sistemine getireceği Meet Now adlı yeni özellik, son derece basit yapısıyla kullanıcılara büyük bir pratiklik sunacak. Build 20211 ile görev çubuğuna eklenecek olan çevrimiçi konferans uygulaması, kullanıcıların Microsoft hesabı olsun veya olmasın görüntülü toplantı başlatmasını ya da bir toplantıya katılmasını sağlayabilecek.

Zoom Cephesinden Henüz Açıklama Yok

Günümüzde Windows 10 işletim sistemi üzerinden görüntülü veya sesli arama yapmak için Skype veya diğer üçüncü parti uygulamaları kullanmanız gerekiyor. Bu noktada Skype’ı kullanabilmek için bir hesaba sahip olmanız gerekiyor. Ancak Windows 10’un Meet Now özelliği sayesinde herhangi bir hesaba ihtiyaç duymadan hızlı ve kolay bir şekilde toplantı oluşturmak ya da toplantıya katılabilmek mümkün hale gelecek.

Beta aşamasında olan ve Windows 10’un görev çubuğuna eklenecek olan Meet Now’a davet bağlantısına sahip herkes bu görüşmelere katılabilecek. Bununla birlikte bir toplantıya katılabilmek için ilgili sekmeye davet kodunu girmeniz ya da davet bağlantısını kullanmanız gerekiyor. 

Katılımcılar, toplantılara katılabilmek için herhangi bir Skype hesabına ihtiyaç duymayacak. Uygulama tıpkı Zoom gibi tamamen ücretsiz olacak. Çağrı kabul edildiği zaman görüşme, yüklüyse Skype masaüstü istemcisinde veya Edge’de Skype web uygulamasında kullanılacak.

Microsoft, henüz test aşamasında olan yeni özelliği hakkında net bir açıklamada bulunmadı. Bu sebeple, özelliğin herkes için yayınlanıp yayınlanmayacağını veya ne zaman kullanıma açılacağını kimse bilmiyor. Yakın bir tarihte ise ünlü teknoloji devi Microsoft’un Meet Now konusunda resmi açıklamalarda bulunacağı söyleniyor. Açıklamalar sonrasında Zoom tarafında ne gibi değişiklikler olacağı belli değil.

Arşiv