Bugün cep telefonuma her gün gelen onlarca reklam mesajından sonra bu SMS'lerden kurtulmak için bir araştırma yapmaya başladım. Çünkü artık kendimi reklam panosu gibi hissediyorum. Her gün bir sürü mesaj! Bankalar, oteller mobilyacılar, konfeksiyon markaları ve hatta cinsel içerikli ürünler...

İşle ilgili önemli bir telefon beklerken çalan telefonda sigorta pazarlamak için çalışan birini duymak artık beni çıldırtmaya başladı. Yaptığım araştırma ile ilgili ulaştığım bilgileri sizlerle paylaşmak istiyorum.

Bu reklam mesajları, cep telefonu numaralarımızın kaydedildiği bir veritabanından bazı yazılımlarla toplu olarak gönderiliyormuş. Peki, bizim numaralarımızı nasıl elde ediyorlar?

Bir mağazaya alışverişe gidiyorsunuz, sizden adres ve telefon (özellikle de cep telefonu) bilgisini mutlaka alıyorlar. Bilgilerinizi yasal olmadığı halde pazarlamacılara satıyorlar. Gizli tutulması gereken kişisel telefon numaranız pazarlanıyor. Biraz daha araştırınca bireysel ve ticari olmak üzere iki tür reklam mesajı gönderildiğini öğrendim. Bu arada büyük markaların neden yasal ticari sms'leri değil de, bireysel numaraları seçtiğini merak ettim!!!

Markaların bu taciz merakı nedir acaba, taciz suç değil mi? Yaptıklarının ayrıca 5809 sayılı Elektronik Haberleşme Kanunu'na aykırı olduğunu öğrendim.

Bunlardan nasıl kurtulurum diye araştırırken, yasal olarak gönderilen reklam mesajlarından kurtulmanın yolunu öğrendim. GSM operatörünüzü arıyorsunuz ve bu reklam mesajlarını almak istemediğinizi söylüyorsunuz. Hizmet aldığınız operatör sadece kendi şebekesinden gönderilen mesajları engelleyebiliyor. Yasal olmayan bireysel reklam sms'lerinden kurtulmaksa pek kolay değil, mutlaka savcılığa gitmeniz gerekiyor.

Bu konuda ceza alan var mı diye baktığımda Bakırköy 7. Ağır Ceza Mahkemesi'nde bir GSM şirketinin müşteri hizmetlerindeki 4 görevli hakkında ‘kişilerin huzur ve sükûnunu bozmak' suçundan 3'er aydan 1'er yıla kadar hapis cezası istemiyle dava açıldığını okudum.”

Devlet neden bu konuda bir adım atmıyor diye düşünürken, müjdeli haberi okudum. Haber şöyle:

Cumhurbaşkanı, elektronik ticaretle ilgili yeni düzenlemeler yapacak yasayı onayladı ve yasa, 1 Mayıs 2015'te yürürlüğe girecek yeni düzenlemeyle; tüketicilerin kendi izni dışında internet ve cep telefonları üzerinden gönderilen reklam pazarlama mesajları kesinlikle yasaklanacak. Yasağa rağmen reklam mesajı gönderenlere 50 bin liraya varan para cezaları uygulanacak. Habere göre cinsel içerikli mesajlarda kesinlikle yasaklanmış.

Bu yasaya göre telefonumuza gelen izinsiz reklamlara dava açabilmemiz ve ilgili firmaların ceza alması kolaylaşıyor

Bir adım da biz atalım ve süreci hızlandırmak için bu tür yazıları sosyal medyada paylaşalım. Sloganı da ben buldum:

Telefonumu Geri İstiyorum…

Arşiv

Etiketler