Sosyal medya kullanımı tüm dünyada olduğu gibi Türkiye’de de oldukça yaygın. Peki, biz sosyal ağlarda en çok neleri seviyor, kimleri takip ediyoruz? Socialbakers üzerinden yaptığım araştırmanın sonuçlarını sizlerle paylaşıyorum. 

Sosyal medya devi unvanıyla anılan Facebook’ta en sevdiğimiz markalar listesinin ilk sırasında GSM operatörü Turkcell yer alırken, Turkcell’i; Avea ve Volkswagen takip ediyor. En popüler sayfalar listesinde ise “Her telefon için Facebook” uygulaması ilk sırada karşımıza çıkarken, en popüler ikinci sayfa Galatasaray Futbol Kulübü’ne ait. Galatasaray’ın ezeli rakibi Fenerbahçe, listenin üçüncü sırasında yer alıyor. Cem Yılmaz ve Emre Aydın gibi ünlü isimlere, hayranları tarafından oluşturulan sayfalar; Facebook’ta en çok beğenilenler listesini oluşturuyor. Politika kısmını gelirsek; Başbakan Recep Tayyip Erdoğan için açılan sayfa en fazla beğeniyi alarak politika sayfaları içinde zirveye yerleşiyor. Kemal Kılıçdaroğlu ve Cumhurbaşkanı Abdullah Gül’ün sayfaları da listenin ilk üç sırasını oluşturuyor. Facebook’ta oldukça sevilen bir uygulama olan ‘yer bildirimi’ en çok İstanbul Atatürk Havaalanı’ndan yapılmış. %64’ü erkek, %32’si kadın olmak üzere 32 milyon Türk kullanıcıya sahip olan Facebook’un, Türkiye verileri bu şekilde sıralanırken; gün geçtikçe popüler olmaya başlayan sosyal ağ Twitter’ın istatistiklerine bakalım. Twitter profillerinin popülerliğini anlamak için takipçi sayısına bakılıyor. Socialbaker’a göre Türkiye’de en popüler Twitter profili 3,723,519 takipçi sayısıyla ünlü komedyen Cem Yılmaz’a ait. Cumhurbaşkanı Abdullah Gül ise 2,933,265 takipçi sayısıyla Cem Yılmaz’dan sonraki en popüler ikinci Twitter profili oldu. Birçok ünlü ismin ve markanın yer aldığı Twitter’da; Türkler tarafından en çok takip edilen markalar; Turkcell, Babylon İstanbul ve Turkish Airlines. Dünya markası olma yolunda çok ciddi adımlar atan Türk Hava Yolları, aynı zamanda en çok takip edilen Youtube kanalı olmayı da başardı. Arama motoru olarak yola çıkan Google, son yıllarda Google+ adını verdiği bir sosyal ağ oluşturdu. Her profile özel sayfaların olduğu bu sosyal ağda en fazla takip edilen isim, bilişim ve teknoloji alanındaki çalışmalarıyla tanınan yazar Serdar Kuzuloğlu.

Sosyal ağlara yaptığımız ziyaretlerin sonuçlarından oluşan bu veriler sayesinde, Türkiye'nin  sosyal medyada en sevdiği kişi ve kuruluşları öğrenmiş olduk.