Retargeting (Yeniden Pazarlama) Reklamlarının Önemi

Dijital pazarlama dünyasında son yıllarda ön plana çıkan retargeting (yeniden pazarlama) reklamları dijital pazarlamacılar arasında büyük bir ilgi görüyor. Yeniden pazarlama olarak adlandırılan bu yöntem web sitenize gelen kullanıcılara tekrar ulaşabilmeniz konusunda sizlere destek verir. Web sitenizi daha önce ziyaret eden kullanıcılara, web sitenizde ziyaret ettikleri bölümleri baz alarak özelleştirilmiş reklamlar da gösterebilirsiniz. 

Satın alma eğilimi gösterdiğiniz bir ürünü araştırmaya başladıktan sonra aynı ürünü veya markayı sık sık reklamlarda görmeye başlıyor olabilirsiniz. Bu size markanın uyguladığı ve sizi tekrar düşündürmeye çalıştığı bir reklam türüdür. Kullanmayı düşündüğünüz reklam networkünü farklı networklerde ama benzer yöntemler ile oluşturabilirsiniz.

Retargeting Nasıl Yapılır?

Retargeting’i kullanmaya başlamak için Google AdWords veya Facebook reklam paneli gibi web sitenizi yeniden pazarlayabileceğiniz araçları da kullanmanız gerekebilir. Sistemlerden elde edebileceğiniz ufak bir kod olan yeniden pazarlama etiketini web sitenizin bütün sayfalarına eklemeniz gerekmektedir. Sitenizin altbilgi kısmında yer alan yerlere de yeniden pazarlama etiketini yapıştırabilirsiniz.

Kodu sitenizi ekledikten sonra sitenizde yer alan kategoriler ve sayfalar için de yeni pazarlama listeleri yaratmaya başlayabilirsiniz. Örneğin, popüler bir ürün veya hizmetinizi ziyaret eden kullanıcılar için yeni bir pazarlama listesi yaratabilirsiniz.

Her Kullanıcıya Aynı Reklam mı Gösterilir?

Kullanıcılar sizin özel olarak hazırladığınız bu sayfayı ziyaret ettikleri zaman sistem otomatik olarak ziyaretçilerin sistemlerine çerez gönderir. Çerezler sayesinde kişiye özel bir kimlik oluşturulur. Bu kimlik sizin daha önce bu siteye geldiğinizi tespit ettiği zaman reklamı size yeniden gösterir. 

Yeniden pazarlama için hedeflediğiniz kitleye özel reklam metinleri ve görselleri de yaratabilirsiniz. Reklamlarda ürünü yeniden incelemelerine yönelik aksiyon almalarını sağlayabilecek metinlere ve görsellere de yer verebilirsiniz. Bu reklamlar diğer kullanıcılara gösterilmeyecek olan reklamlardır. Yeniden pazarlama olarak hedeflediğiniz kullanıcılar dışında başka kullanıcılar bu reklamları göremezler.

Dijital pazarlamanın son dönemlerdeki en önemli araçlarından olan retargeting günümüzde pek çok farklı marka tarafından kullanılmaktadır. Dönüşüm oranlarınızı yükseltebilecek olan bu teknikten yararlanmanız sitenizi ziyaret eden kişileri yeniden geriye kazanabilmenizi sağlar. 

Arşiv