Firmaların, reklamcılık sektörüne ilişkin faaliyet yürütmesi, reklam hizmeti vermesi anlamına gelmektedir. Reklamla ilgili olarak firmalar, birbirinden farklı hizmetler vermektedir. Reklam sektöründe çalışan firmalara, genel anlamda reklam ajansı denilmektedir. Ama kendilerine reklam ajansı denmeyip fakat reklamla ilgili hizmetler veren firmalar da bulunmaktadır. Reklam sektöründe faaliyet gösteren firmalarının kimisi, açık hava reklam tasarımı ve araçlarını üretmekte ve firmalara, bu anlamda hizmet vermektedir. Ofset baskılı reklam çeşitlerini üreten, tasarlayan firmalar, reklam ve organizasyon firmaları, promosyon ve reklam firmaları, billboard reklam araçlarını kiralayan firmalar, reklam araçlarının yapımında kullanılan malzemelerin satışıyla ilgilenen firmalar, grafik ajansları, dergicilikle uğraşan ajanslar v.b pek çok firma reklam alanında, firmalara hizmet vermektedir. Bunlarla birlikte reklam hizmeti; her hangi bir reklam veren firmanın, en ufak bir reklam talebinin, reklam ajansları veya reklam kuruluşları tarafından karşılanması reklam hizmeti olmaktadır. Reklam hizmeti, firmaların amaçlarına ulaştırılması için, reklamcı firmaların, bu alanda yaptığı faaliyetlerin hepsine denilmektedir. Reklam veren firmalar, çeşitli amaçlar taşımaktadır. Pazarlardaki ilerleyişleriyle ilgili olarak, belirlenen amaçlarını gerçekleştirmek için reklama başvurmak isterler.

Reklam veren firmalar yapmak istedikleri reklam için belirli bir bütçe ayırmaktadırlar. Ayırdıkları bütçe doğrultusunda, reklamcılara başvurur veya bağlı oldukları reklam ajansını görevlendirirler. Reklam ajansı veya anlaşma yaptığı reklamcı kuruluş, firmanın ayırdığı bütçe doğrultusunda, firmanın ihtiyacı olan reklamı tasarlamaya başlar. Kimi reklam veren firma, sadece birkaç tane billboard tasarımını isteyebilmektedir. Böyle bir durumda reklam ajansı, reklam tasarımını yapmakta ve şehir merkezlerinin, uygun olan yerlerindeki billboardları kiralayarak reklamın uygulanmasını sağlamaktadır. Burada reklamı tasarlayan, reklam aracını kiralayan, reklam tasarımının baskısını yapan firmaların hepsi, reklam hizmeti vermektedir.

Aynı şekilde bir televizyon reklam filmi istendiğinde, senaryoyu yazan, filmi çeken, filmde kullanılan araç ve gereçleri temin eden, oyuncuları temin eden, filmin çekiminden sonra, çeşitli reklam mecralarında kullanılabilmesi için, filmi çeşitli formatlarda hazırlayan, reklamı yayınlayan bütün kuruluşlar ve ajanslar, reklam hizmeti vermektedir.

Bununla birlikte, firmaların kendi ekiplerini kullanarak, kendi çevresindeki halkla ilişkileri düzenlemesi, buna yönelik stratejileri oluşturması da reklam hizmetlerine girmektedir. Kısaca firmaların amaçlarının gerçekleştirilmesi için, reklam kuruluşlarının, bu alanda yaptıkları her faaliyet reklam hizmeti anlamına gelmektedir. Günümüzde reklamcılık dev bir sektör haline gelmiştir. Faaliyet gösterdiği alanlar, oldukça fazla artmış ve birbirinden farklı, pek çok mecrayı reklam için kullanmaktadır. Reklam hizmetlerini veren, reklam sektörünün firmaları dışında, farklı sektörlerde bulunup, reklam hizmeti veren firmalar da çok fazla bulunmaktadır.  

Arşiv

Etiketler