Reklam kampanyalarının hazırlıkları, reklam veren firmanın, kendisi ile ilgili, ürün ve hizmetleriyle ilgili, pazardaki geçmiş deneyimleriyle ilgili ayrıntılı bilgileri, Brief şeklinde, reklam ajansına aktarmasıyla başlamaktadır. Bu görüşmelerde, reklam ajansının halkla ilişkiler birimi ve ajansın yönetiminden sorumlu kişiler, reklam veren firmanın aynı birim ve yöneticileriyle görüşmeleri sonucu yapılmaktadır. Reklam kampanyaları, geniş çaplı bir toplum analiziyle başlamaktadır. Yapılan bu tip bir analiz, reklam kampanyasının bütün boyutlarını ortaya çıkarmaktadır. Toplum analizleri genel anlamda şu konularda araştırma yapmaktadır;

1. Nicel Analizler
2. Nitel Analizler
3. Veritabanı
4. Teknik Araştırma ve Danışmanlık
5. Arşiv-yazılı kaynakların taranması
6. Satış noktalarında döküm sayımları şeklinde sıralanmaktadırlar.

Bu tip analizler reklam kampanyasının tasarım biçimini, reklam veren firmanın ayırması gereken bütçeyi, hangi reklam mecralarının kullanılması gerektiği gibi, önemli konular hakkında, aşağı yukarı bir fikir vermektedir. Bundan sonra reklam veren firma bütçesini hesaplamaktadır. Reklam yatırımı yani bütçe belirlenmiş metotlarla hesaplanmaktadır. Reklam bütçesinin hazırlık aşamaları da aşağıdaki gibidir.

1. Firmanın ödeyebileceği miktar yöntemi.
2. Herhangi bir ölçüt hesaplanmadan alınan keyfi kararlar.
3. Satışların Yüzdesini ayırma Yöntemi.
4. Satış Ünitesi Yönetimi.
5. Reklam Göstergesine göre Yöntem
6. Hedef veya Faaliyet Yöntemi.

Bu seçeneklerden herhangi birinin, reklam veren firmaya uyması halinde, yöntem kullanılarak reklam yatırımlarına ne kadar bütçe ayırabileceği hesaplanır. Ortaya çıkan bütçeden sonra, reklam ajansı harekete geçmektedir. Reklam ajansı, öncelikle hangi reklam mecralarını kullanacağını saptamaktadır. Reklam araçlarının veya reklam mecralarının neler olabileceğini maddelemek gerekirse, aşağıdaki gibidir.

1. Televizyon reklamları
2. Radyo reklamları
3. Gazete reklamları
4. Dergi reklamları
5. Yerel gazete reklamları bir bölümünü oluşturur

Açık hava reklamcılığının araçları nelerdir?

1. Bilboard
2. Outdoor Tv
3. Bina Giydirme
4. Araç Giydirme
5. Otobüs Durakları
6. Megalight
7. Silindir Kule bunların dışında Stant ve Fuarlar, insertler, el ilanları olmaktadır

Bütün bunlar belirlenmiş halde, reklam ajansı, reklam tasarımlarının içerik çalışmalarına başlamaktadır. Bunlar, reklam filmleri veya baskılı reklam tasarımları olmaktadır. Film için yapım firmalarıyla anlaşma yaparak, cast hizmeti almaktadır. Diğer baskılı tasarımda ise kendi tasarımcılarını kullanarak işini yapmaktadır.

Reklam tasarımlarının içeriklerinde, ürün fotoğrafları, resimler, imajlar, reklam metinleri, sloganlar, spotlar veya o işe yönelik çalışılan yaratımcı tasarımlar harmanlanmaktadır. Buradan çarpıcı, etkileyici, fark yaratan tasarımlar elde edilerek yayınlanmakta veya baskıya gönderilerek, uygulamaları yapılmaktadır.