Reklam, bir ürün veya hizmetin halka tanıtılmasıdır; özellikleri, kim tarafından üretildiği, nerede üretildiği, nasıl ve nerede kullanılacağı konularındaki bilgilerin, potansiyel alıcı kitlelerine aktarılma biçimleridir. Bu biçimler; televizyon reklam filmi, sinema reklam filmi, radyo reklamı, gazete ilanı veya reklamı, dergi ilanı veya reklamı, billboard, afiş, duvar reklam tasarımı, durak, fuar stant reklam tasarımı, durak tasarımları olabilmektedir.

Bu reklam tasarımlarının hepsi, ürün veya hizmet özelliklerinin, çarpıcı, etkileyici görsellerle harmanlanarak iletilme biçimlerini oluştururlar. Reklam ekipmanları, bu reklam mesajlarını taşıyan, gösteren araç ve gereçlerdir.
Bunların bazıları şunlardır. Billboard reklamının asılı olduğu aracın kendisi ve malzemesi, tabelanın tasarımı hariç kendisi, megalight, silindir kule v.b. ‘leri reklam ekipmanıdır. Örneğin; araç giydirme dediğimizde, firma araçlarının üzerlerine veya toplu taşım araçlarının üzerlerine reklam uygulanır. Üzerlerine reklam tasarımları uygulandığı için, araç, toplu taşım aracı olmanın yanı sıra, reklam ekipmanı görevi de görmektedir.

Reklamın tüketicilere iletilmesi için kullanılan her şey reklam ekipmanı olmaktadır. Bir diğer çeşit örneklerinde şunlar vardır; yönlendirme bariyerleri, iç mekân, dış mekân yönlendirme sistemleri, plastik çerçeveler, satış arttırma sistemleri, Açıkhava reklam araçlarının yapımında kullanılan, pleksi malzemesi bile reklam ekipmanı olabilmektedir. Etiket, raf, poster kalemi, reklam direkleri, reklam dubaları, reklam tasarımında kullanılan bilgisayar ve programları, reklam ekipmanları arasındadır. Örneğin, duvar reklamlara aracılık ettiği için, ekipman görevi görebilmektedir. Afiş çerçevesi, çerçeve tutucu, afiş standı, ışıklı kutu, direk, tabela, bordların hepsi reklam ekipmanıdır.

Geniş çaplı bir reklam kampanyası düzenlediğimizi varsayarsak; bu noktada pek çok alanı, reklam için kullanırız. En baştan sona kadar; toplum analizi yapmak için kullandığımız anketler, kalemler, çantalar bunların yanı sıra, televizyon reklam filmi için kullanılan, kamera, kamera ayakları, ışıklandırma sistemleri, ses sistemleri, sahne malzemeleri, bilgisayar destekli tasarımlarda kullanılan her araç ve gereç v.s. normalde farklı işlemlerde kullanılan araçlar olmasına rağmen, reklam yapımında, tanıtımında ve sergilenmesinde kullanıldığı için reklam ekipmanı görevi görmektedirler.

Reklam tasarımlarının halka gösterilmesinde kullanılan araçlar saymakla bitmeyen çeşitlerde ve türlerde kullanılmaktadır. Kısaca ekip sözcüğünün kelime anlamından yola çıkarak; bir reklamın tasarlanması ve gösterilmesinde rol alan her şey, o ekibin parçasıdır. Dolayısıyla reklam ekipmanı görevi görür.