İnternette en çok ziyaret edilen beşinci web site olma unvanını taşıyan Wikipedia, bağışlarla ayakta kalıyor. Wikipeida'nın kurucusu Jimmy Wales, web sitelerine reklam alıp, görüntü kirliliği yaratmak istemediklerini daha önce Wikipedia dan yayınladığı bir açıklamayla kullanıcılara duyurmuş, Web sitesi için bağış beklediğini açıklamıştı.İşte o yazı:

“Google'ın bir milyona yakın sunucusu, Yahoo'nun 13.000 kadar çalışanı olabilir. Bizse, 679 sunucuya ve 95 çalışana sahibiz. Vikipedi, dünyada en çok ziyaret edilen 5. site ve sunucularımız 450 milyon kişiye her ay milyarlarca sayfa gösterimi ile hizmet vermektedir. Ticaret iyi bir şey.Reklam da kötü bir şey değil. Fakat bunların ikisi de buraya ait değil. Vikipedi'de olamaz. Vikipedi özel bir şey. Bir kütüphane ya da halka açık bir park gibi.Zihin için bir tapınak gibi. Vikipedi hepimizin, düşünmek, öğrenmek ve bildiklerimizi paylaşmak için gidebileceği bir yerdir.

Vikipedi'yi kurduğum zaman, ona reklam afişleri ekleyip kâr amaçlı bir firma haline getirebilirdim. Fakat bundan daha farklı bir şey yapmayakarar verdim. Geçen yıllar boyunca onu dayanıklı ve sıkı tutmak için çok çalıştık. Biz görevimizi yerine getiriyoruz, geri kalanını ise size bırakıyoruz. Eğer bu yazıyı okuyan herkes 5 dolar bağışlasaydı, yılda sadece bir gün bağış toplamamız yeterli olurdu. Fakat herkes bağış yapmıyor, yapamıyor. Bu önemli değil. Her yıl yeterli sayıda insan bağış yapmaya karar veriyor.

Bu yıl, lütfen 5 dolar, 10 avro, 1000 yen veya yapabildiğiniz kadar bağış yapın. Çünkü sizler, Vikipedi'yi koruyup ayakta tutabilirsiniz.

Teşekkürler, herkese iyi günler.”

Jimmy Wales Vikipedi'nin Kurucusu

Wikipedia'nın yayıncısı Wikimedia Foundation, Google kurucusu Sergey Brin ve eşi Anne Wojcicki'nin kurmuş olduğu Brin Wojcicki Foundation, Wikipedia için 500,000$ lık bir bağışta bulundu. Bu bağış sayesinde, bu yılki masraflarını karşılayan Wikipedia, bu olayın herkese örnek olmasını umut ediyor.

Hiçbir kar amacı gütmeyen site, insanlara faydalı olmaktan başka bir amaç hedeflemiyor. Bu yüzden Wikipedia yapılan bağışlar sayesinde, 95 çalışanının masraflarını karşılıyabiliyor.  

Arşiv

Etiketler