MediaCat Dergisi tarafından, yılın en iyi medya planlama fikirleri ve stratejilerini ödüllendirmek amacıyla düzenlenen Felis Ödülleri'ne bu yıl medya dünyasının hızlı değişimleri doğrultusunda yeni kategoriler eklendi. Bu yıl altıncısı düzenlenecek olan Felis Ödülleri'ne yeni kategoriler eklenmesinin yanı sıra, mevcut bazı kategoriler de değiştirildi.


En İyi Online Reklam Kullanımı, En İyi Sosyal Medya Kullanımı ve En İyi Mobil Medya Kullanımı kategorileri, dijital alanın hızlı değişimi göz önünde bulundurularak ödül kategorilerine eklendi. Ayrıca bu yıl ilk defa, markaların tüketicilere mesajlarını aktarmaktan çekinmemeleri, tüketicilerle interaktif bir ilişki kurarak onları marka iletişiminin bir parçası haline getirme çalışmalarının da değerlendirmede dikkate alınacağı, En İyi Tüketiciyle Bağ Kurma Ödülü de verilecek.


En İyi Ürün Yerleştirme Kategorisi'nde, yeni RTÜK Kanunu ile önü açılan uygulamada başarılı çalışmalar ödüllendirilecek. Belli sektörlerde yaratıcı medya fikirlerinin daha fazla kullanılması ve aynı sektörden yapılan başvuruların çoğalması nedeniyle, bu yıl ödüllerde, FMCG, gıda-içecek, otomotiv, finans, iletişim-telekom gibi sektörel kategoriler de yer alacak.


Açıkhava kategorisinde gerçekleştirilen değişiklikler doğrultusunda, bu yıl En İyi Açıkhava/Out-of-Home Medya Kullanımı, En İyi Instore/Indoor Medya Kullanımı, En İyi Ambiant Medya Kullanımı, En İyi Özel Etkinlik (Event Marketing) ve Canlı Reklam Kullanımı ile En İyi Digital Signage Medya Kullanımı kategorilerinde ödül verilecek.


Yenilenen ve bu yıl eklenen kategorilerle yoplam 37 kategoride ödüllerin dağıtılacağı 6. Felis Ödülleri başvuruları 27 Haziran – 15 Temmuz tarihleri arasında yapılabilecek.


Mecra Kategorileri


01. En İyi Televizyon Medya Kullanımı
02. En İyi Ürün Yerleştirme Kullanımı: Bu kategoriye, geleneksel reklamcılık yöntemlerinin ötesine geçerek, markanın değerini ve konumunu geliştiren ve içerik üretimini faydalı hale getiren örnekler başvurmalıdır. Örnek: Bir ürünü kusursuz bir şekilde televizyon programına entegre etme veya reklamveren destekli programlar…
03. En İyi Gazete Medya Kullanımı
04. En İyi Dergi Medya Kullanımı
05. En İyi Sinema Medya Kullanımı
06. En İyi Açıkhava/Out-of-Home Medya Kullanımı: Sadece geleneksel billboard'lar veya poster alanlarının kullanımı, standart reklam yerlerinin kullanıldığı otobüs durakları ve ulaşım reklamcılığı
07. En İyi Instore/Indoor Medya Kullanımı
08. En İyi Ambiant Medya Kullanımı: Bu kategoriye, çok büyük mekanlarda, üç boyutlu ve standart bir şekli olmayan mekanlarda, bilet turnikeleri, yer zeminleri ve diğer dış mekanlarda yapılan uygulamalar, bina giydirmeleri veya sokak mobilyaları gibi alan kullanımları aday gösterilmelidir.
09. En İyi Digital Signage Medya Kullanımı
10. En İyi Radyo Medya Kullanımı
11. En İyi Yeni Medya Kullanımı
12. En İyi Çoklu Medya Kullanımı
13. En İyi Doğrudan Pazarlama Kullanımı
14. En İyi Sponsorluk Kullanımı
15. En İyi Özel Etkinlik (Event Marketing) ve Canlı Reklam Kullanımı
16. En İyi Yerel Medya Kullanımı
17. En İyi Tüketiciyle Bağ Kurma ‘Consumer Engagement' Kullanımı
Bu kategoride; tüketici katılımıyla, yeni teknolojiler kullanarak veya belirli hedef kitleyi aktif olarak meşgul eden kişiselleşmiş iletişimi kullanarak, markayla birey arasında benzersiz bir etkileşiminin olduğu gösterilmelidir.


Dijital Medya Kategorileri


18. En İyi Online Reklam Kullanımı
19. En İyi Sosyal Medya Kullanımı
20. En İyi Mobil Medya Kullanımı


Hedef Kitle Kategorileri


Bu kategorilerdeki katılımlar kullanılan mecralar dikkate alınmadan sadece hedef kitle açısından ve hedef kitle ile iletişimde medya fikrinin yaratıcılığı ve etkililiği açısından değerlendirilir.
01. Gençlik (18 yaşına kadar)
02. Genç Yetişkinler (18-34 yaş arası)
03. Tüm Yetişkinler
04. Erkekler
05. Kadınlar
06. Özel Hedef Kitleler (Emekliler, öğretmenler, üst gelir grubu gibi niş segmentler)
07. Ticari İletişim (Business-to-business)
08. Kamu Yararı (kâr amacı taşımayan dernekler, yardım kuruluşları, bağış kampanyaları vesaire)


Sektörel Kategoriler


01. FMCG
02. Gıda ve İçecek
03. Otomotiv
04. Finans
05. İletişim-Telekom: İnternet sağlayıcıları, GSM operatörleri, telefon markaları