Eğlendiren reklamlarda bazen mesaj yeterince amacına ulaşmaz ya da algılayıcıya direk bir mesaj verilmemişse geri dönüş riske girer. Bu tür reklamlar halkın gözünden kaçsa de reklamcılar tarafından affedilmez, yerden yere vurulur.


Son zamanlarda ekranlarda dönen AvivaSa Emeklilik ve Hayat reklamının ikinci filmi bu kez medyanın hedef tahtası oldu. Gelen eleştiriler reklamın tasarruftan çok harcamaya teşvik etmesi yönünde. Reklama baktığımızda insanların satın aldıkları ürünlerin karşısında neşeyle ellerindeki para balyalarını havaya uçurduğunu görüyoruz. Gece hayatında, alışveriş yaparken, restorantta insanlar eğlenerek paralarını savuruyor. Reklamın sonunda AvivaSa Emeklilik binasından çıkan yıllarca primlerini ödeyen emekli derin bir nefes alıyor, emekli olmanın huzurunu içine çekiyor. Buradaki ironi belki biraz ağustos böceği ile karınca hikayesindeki ‘eğlenen ve biriktiren'i anımsatarak yapılmış.

 

Reklamda tasarruf teşvik edilse de eğlenmek ve para harcamak öne geçerek çekici kılınmış. "Paranı saçma, AvivaSA ile biriktir" sloganı üzerinde kurgulanan film, Young & Rubicam Reklamevi tarafından hazırlamış. Kampanya televizyonların yanı sıra radyo, gazete, dergi ve internet mecralarında da yayınlanıyor.

 

Reklam Künyesi:

 

Kampanya adı: Saç Saç

Reklamveren: AvivaSA Emeklilik ve Hayat

Reklamveren Temsilcisi: Emre Günerman, Yüksel Şişe, Melis Topçu

Reklam Ajansı: Y&R Reklamevi

Yaratıcı Grup: Özlem Küçükyılmaz, Murat Lafçı

Yaratıcı Yönetmen: Ozan Varışlı, Ergin Köylüceli

Prodüksiyon: Ayşin Batman, Eser Fırat

Müşteri Direktörü: Burcu Kurtuluş

Müşteri Temsilcisi: Aygül Yazgan

Prodüksiyon Şirketi: DEPOfilm

Prodüktör: Ender Sevim, Faruk Özerten

Yönetmen: Gönenç Uyanık

Görüntü Yönetmeni: Emre Tanyıldız

Post Prodüksiyon: IMAJ

Müzik beste/söz yazarı: Mehmet Cem Ünal, Ses Sanayii

Medya Ajansı: MediaCom