Tütün ve Alkol Piyasası Düzenleme Kurulu (TAPDK) tarafından yayınlanan yönetmelikte içki firmaları ile ilgili pek çok düzenleme var. Yönetmelikle, içki firmalarına gazetelerin arka sayfalarına reklam vermek de yasaklandı. TAPDK Başkanı Mehmet Küçük getirilen yasağa gerekçe olarak özellikle televizyon kanallarından yayınlanan sabah haberlerinde gazetelerin okunmasını gösterdi. Küçük; birinci sayfa manşetleri okunurken gazetelerin arka sayfalarının ve dolayısıyla bu sayfalarda yer alan ilanların ekrana geldiğini söyledi.

Resmi Gazete'de yayınlandığı 7 Ocak 2011 tarihinde yürürlüğe giren yönetmeliğin 24. Maddesinde yer alan hüküm içki firmalarının reklam vermek istediklerinde uymaları gereken kuralları düzenliyor. Yönetmelikte firmaların konu ile ilgili olarak tabi oldukları birçok yasak mevcut. Buna göre yazılı ya da görsel basın aracılığı ile reklam vermek isteyen içki firmaları bu mecraların çocuklara ve/veya gençlere yönelik olarak hazırlanmış olan bölümlerinde yer alamayacaklar. Kolayca görünür olması sebebi ile basılı mecraların ön ve arka kapaklarında da alkollü içki tanıtımına yönelik olarak reklam vermek yasak. Yönetmelik birçok alanda oldukça katı düzenlemeler getiriyor. Yönetmeliğin iptali için Danıştay'a açılan dava halen devam ediyor olsa da, getirilen yasaklara yönelik olarak çeşitli uygulamalar yapılıyor. TAPDK'nın yeni yönetmeliğine göre reklam vermek isteyen içki firmaları, bu çalışmalarında toplumca tanınmış kişi ya da grupları da kullanamayacak. Toplumun gözü önünde olan, kamuoyunun güven duyduğu kişiler, gençlerin ve çocukların örnek alabileceği ünlülerin alkollü ürün reklamlarında yer almaları da ilgili madde uyarınca yasaklanıyor.

Yönetmelik sadece reklam vermek isteyen firmaları etkilemiyor. Açılış, organizasyon, düğün, sergi, konser gibi organizasyonlarda da catering şirketlerinin içki satışı yapması yasaklanıyor. Böylece düğün, nişan ya da buna benzer açık hava davetleri de yasaklardan etkilenmiş oluyor. 24 yaşından küçük gençlere yönelik olarak düzenlenen etkinliklerde de alkollü içki satış ve sunumunu yasaklayan yönetmelik uyarınca, bu ürünlerin promosyon ya da eşantiyon, ödül, hediye gibi isimlerle dağıtımı yapılamayacak. Efes Pilsen başta olmak üzere, isimlerini alkollü içeceklerden alan kulüpler isim değiştirecek. Market, bakkal ve büfeler 20 cl ve altında alkollü içki satamayacak.  

Arşiv

Etiketler