Türkiye’de izlenme rekorları kıran Türk dizileri, Orta Doğu ve Arap ülkelerinde Arapça ’ya çevrilerek yayınlanması ile Türk turizmine büyük katkıda bulunmaya başladı.

Ajans MARKA tarafından Sakarya’da düzenlenen turizm toplantısına katılan Memphis Tours'un genel müdürü Waheed Samy, Türkiye’ye getirdikleri turist sayısının her geçen gün arttığını dile getirdi.Türk turizminin potansiyelinin çok fazla olduğunu vurgulayan Samy, gelen turistlerin Türkiye’de tüm istediklerini bulduğunu söyledi. ''Sadece Mısır değil, bütün Arap ülkelerinin çok rağbet ettiği bir ülke Türkiye. Arap ülkeleri şu anda Türkiye'ye inanılmaz ölçüde rağbet gösteriyor. Arap turistlerin Türkiye'ye gelmeleri için birçok neden var'' dedi. Turistlerin en çok dizi çekimlerinin yapıldığı mekânları görmek istediklerini belirten Samy, bunun dışında Arap Bahar’ı ile Arapların, Türkiye’ye olan ilgisinin arttığını söyledi.''Orta Doğu'da yaşayan insanların ve Arapların alternatifleri vardı. Lübnan'a, Mısır'a gedebilirlerdi ama Arap Bahar’ından sonra bu ülkelerin turizm potansiyeli düştü. İnsanlar Türkiye'yi daha çok tercih etmeye başladı. Son yıllarda Türkiye'ye inanılmaz yönelme oldu'' dedi.

Türk turizminin artmasında, Türk dizilerinin Arapça’ya çevrilmesi büyük rol oynarken, dizilerde çekim yapılan mekânlar, turistler tarafından oldukça merak ediliyor. Turizmde yaşanan %50’lik artış, tamamen Türk dizilerinin Arap dünyasında çok sevilmesiyle ilişkilendiriliyor.Özellikle İstanbul Boğaz’ını merak eden turistler, her sene Türkiye’ye gelebilmek için can atıyor. Vizelerin 1 haftada değil, daha kısa sürede çıkmasını talep eden Samy, bu durumun turizmin artışına daha fazla katkıda bulunacağını söylüyor. Türkiye; Arap Baharı, Filistin’e olan tavrı ve inanç birliği gibi ortak konulardan dolayı turist sayısını arttırmaya devam ediyor.

Bahreynli turizmci Muhammed Jasim de, Türkiye’ye gelen turist sayısının her yıl daha da arttığını söylerken, İstanbul-Bahreyn seferlerinde yer bulunamadığını, turistlerin Türk dizilerinde çekim yapılan mekanlara ilgisinin oldukça fazla olduğunu dile getirdi.

Şu an Türk turizmine büyük katkıda bulunan dizilerimiz, bildiğiniz gibi Türkiye’de yayınlandığı sıralarda oldukça eleştirilmişti. Cinsel içeriğin çok fazla olduğu söylenen ve büyük eleştiriler alan Aşk-ı Memnu dizisinin de, bu başarıda payı olduğunu düşünürsek, eleştirileri bir kenara bırakıp kazanılan sonuçlara bakmamız gerektiğini anlayabiliriz.