Dünyaca ünlü sinema oyuncusu Elizabeth Taylor ağır kalp yetmezliği tanısıyla tedavi gördüğü Los Angeles Cedars – Sinai Tıp Merkezinde 23 Mart 2011 tarihinde hayatını kaybetti. Menekşe Gözler’in kapandığı anlarda yanında çocukları Christopher ve Michael Wilding, Maria Burton ve Lisa Todd vardı.

‘Who’s Afraid of Virginia Woolf’ ve ‘Butterfield 8’ adlı filmlerle iki kez Oscar ödülü almaya hak kazanan Taylor 79 yıllık hayatına ikisi ünlü oyuncu Richard Burton ile yaptığı sekiz evlilik sığdırdı. Taylor oyunculuk kariyerine 9 yaşında Universal Stüdyoları’nda başladı. Ömrünün neredeyse tamamını geçirdiği sinema dünyasında güzelliği ve oyunculuğuyla milyonlarca hayran edindi. ‘Menekşe Gözler’le efsaneleşen Taylor Giant (Devlerin Aşkı), Cat on a Hot Tin Roof (Kızgın Damdaki Kedi, Reflections in a Golden Eye (Altın Gözdeki Yansımalar) ve kendisiyle özdeşleşen Kleopatra gibi birçok filmde oynadı.

50 yıldan fazla bir süre Amerikan Popüler kültürünün en önemli idollerinden olan Taylor kariyeri boyunca sadece oyunculuk yapmadı. Menekşe Gözleriyle birçok markanın da reklam yüzü olarak çeşitli kampanyalarda yer aldı. Kozmetik markası Elizabeth Arden ile bir parfüm serisi için işbirliği yaptı. “Golden Age:Altın Çağ”, “Passion: Tutku”, White Diamonds: Beyaz Elmaslar” ve “Black Pearls: Siyah İnciler”. “Bunlar bana her zaman şans getirdi” repliğiyle akıllarda kalan 1991 tarihli televizyon spotu White Diamonds özellikle tatillerde hala yayınlanan reklamlar arasında.

1996 yılında Taylor CBS ile gerçekleşen ortak bir çalışmayla çeşitli başlıklar çıkardı. Bu başlıklar dört pazartesi gecesinin prime-time kuşağında yayınlanan şov programlarının akışına “Black Pearls” adlı parfümü ve dolayısıyla ünlü yıldızı entegre etti. Bu entegrasyon anlaşması başka hiçbir ünlünün koparamadığı bir anlaşma olarak Bayan Taylor Efsanesi’nin de bir kanıtı oldu.
Ünlü yıldızın şöhretin doruğunda olduğu zamanlardan yaşamının son yıllarına kadar yer aldığı reklamlar sadece bu kokular değildi. Taylor, Whitman Çikolataları, Lustre- Krem Şampuan, Lux sabunları, Max Factor Kozmetikleri ve ArtCarved Diamonds gibi markaların reklamlarında yüzüyle yer aldı.

Lux Sabunlarının bu reklamları ülkemizde de kullanılmıştı. Elizabeth Taylor, M.G.M’nin cazip sinema yıldızı diyor ki: “Ben LÜKS tuvalet sabununu kullanırım”. 1950’li yıllara ait olan bu reklamlarda ekran yıldızlarının 10’da dokuzunun Lux Tuvalet Sabunlarını kullandıkları ibaresi yer alıyordu. ‘Elizabeth Taylor “Ben bir Lux kızıyım” diyor’ da yer aldığı Lux reklamlarından bir diğeriydi.
Kameraların uzağındaki özel yaşamı sağlık sorunlarıyla doluydu. Taylor beyin tümörünü atlattı, kalp rahatsızlığı geçirdi, beş farklı zamanda sırtını kırdı. Sonraki yıllarda osteoporoza bağlı olarak büyük ölçüde tekerlekli sandalyeye bağımlı hale geldi. Bütün hayatına bakıldığında, pırıltılı görüntüsünün arkasında yatan her zaman savaşçı bir ruhtu.